Kerti izsóp (Hyssopus officinalis)
Idén is szépen termett az Úr kertjében a bibliai gyógynövény, a kerti izsóp. Pár nap múlva már beszerezhető csomagolva is!
Az ókor óta használatos fűszernövény. A középkorban, a kolostorkertek egyik kedvelt és termesztett növénye volt. Több, mint 500 éve termesztik gyógynövényként, a törökök hideg italának a szorbetnek (sörbet) adott sajátos aromát, Chartreuse likőr nyersanyaga, amit eredetileg bencés szerzetesek készítettek. Kolostorok, várkertek gyógy- és dísznövénye volt (Magyarországon a bencés kolostorkertekben). Közép-Európába a X. században a bencés szerzetesek hozták.
Nevét a héber esolh-ból származtatják, ami azt jelenti, hogy „keserűfű”.
A zsidóság szent növénye volt az ókorban, a papok istentisztelet vagy egyéb más helyek tisztítására használták vagy rituális megtisztuláshoz, ezt a rituálét a görög papok is adoptálták. Régen izsópot adtak a rituális megtisztuláshoz és a leprás betegek fürdővizéhez
Izsóp tea hatása:
Köhögéscsillapító, szélhajtó, izzadást gátló, étvágyjavító, vérnyomásemelő, asztmás, görcsös és hörghurutos panaszokra jótékony, hangszálak polipos elváltozások kezelésére használták. Köptető, nyálkaoldó hatása miatt mindenféle légúti betegség esetén alkalmazható (pl. asztma, hörgőgyulladás). Torokfájásnál gargarizálásra használhatjuk.
Mindenféle láz esetén hatásos. Görcsoldása enyhíti a gyomorfájdalmat, gombaölő, féreghajtó hatása is van. Stimulálja az emésztést.
Javítja a vérkeringést, emeli a vérnyomást, ezért magas vérnyomás esetén kerülni kell az alkalmazását.
Vérben lévő fertőzéseket, vírusokat, amőbákat, baktériumokat és egyéb élősködőket elpusztítja, mert antibakteriális és vírusölő és roboráló hatása van. Külsőleg alkalmazva, az izzadást szabályozza. Illóolaját a likőriparban, külsőleg sérülések, zúzódások, hegek kezelésénél alkalmazzák.
Növényi dohányként is felhasználták az Újvilágba költöző telepesek, magukkal vitték gyógyászati célokból, teakészítésre. Nehéz ételekhez használták fűszerezéssel, hogy az emésztést megkönnyítsék.
A régiek szerint szabályozhatja a menstruációs ciklust, ha az a stressz és idegesség miatt rendszertelen.
Receptek:
Borogatáshoz 0,5 liter forró vízhez 30 gr szárított növényt 15 percig hagyjunk ázni, majd tiszta ruhát belemártva tegyük a herpeszes felületre. (nemi szervi és ajakherpeszre, visszatérő fertőzésekre ajánlott)
Teáját ajánlott 2 teáskanál száraz növényt egy csészényi forró vízben áztatni 10 percig. Naponta legfeljebb 3 csészével igyunk belőle. Az íze erős és kámforos illata van, mézet vagy citromot tehetünk bele vagy más teával elegyíthetjük.
Aki a tinktúrát jobban kedveli, naponta háromszor egy teáskanálnyit használjon. Kétéves kor alatti gyerekeknek ne adjunk belőle! 65 éves kor felett és nagyobb gyermekeknél pedig enyhébb készítményeket használjunk.
„Hints meg engemet izsóppal, és tiszta leszek; moss meg engem, és fehérebb leszek mint a hó.” (Zsolt51,9)